<<<

6 spotkanie w dniu 25 kwietnia 2006

Jak przygotowywać uczniów do nowej matury z informatyki.Spotkanie prowadziła:
Małgorzata Rostkowska

Temat spotkania: Przyszłe wyzwania stojące przed nauczycielami - Java


Oto kolejność spraw, którymi zajeto się podczas spotkania:

 1. Przypomnienie czynności i procedur, które powinien wykonać nauczyciel, opiekun pracowni komputerowej przed, w trakcie i po egzaminie maturalnym z informatyki.
  Zachęcam do zapoznania się z biuletynem maturalnym ze strony CKE.
  Przypominam, że koniecznie musi być dołączona płyta CD do arkuszy uczniów z nagranymi folderami z ich pracami - w razie, gdy uczeń nic nie zrobił i jego folder WYNIKI jest pusty też należy dołączyć płytę CD z adnotacją, że jest pusta. Zdarzało się podczas egzaminu w ub roku, że dyskietka ucznia była pusta (lub nie dała się odczytać) i nie było dołączonej płyty CD - to trochę dezinformuje egzaminatora.
  Należy wypełnić Załącznik 13b z oświadczeniami uczniów, że sprawdzili poprawność nagrania na płycie CD-R katalogu (folderu) oznaczonego ich numerem PESEL wraz ze wszystkimi plikami jakie przekazali do oceny

 2. Analiza stron internetowych, które w przyszłej pracy nauczyciele mogą wykorzystać do przygotowywania uczniów do matury
 3. Polecane podręczniki do informatyki z zadaniami maturalnymi:
  • Już wcześniej polecana przeze mnie Informatyka (robiliśmy z niej zadania na pierwszych warsztatach w tym roku). Zbiór zadań dla szkół ponadgimnazjalnych z płytą CD autorów: Aliny Gościniak i Zbigniewa Talaga, wydanej przez Wydawnictwo Szkolne PWN.
  • Informatyka część 1 i 2 Maciej M. Sysło i inni WSiP - wydzielone zadania maturalne z rozwiązaniami w podręczniku oraz na dołączonej do niego płycie - tu są zadania maturalne: teksty, pełne przykładowe rozwiązania, schematy oceniania.
  • Zagadnienia maturalne z informatyki, tom 1 i tom 2, autorzy Tomasz Francuz i Marcin Szeliga, wydawnictwo Helion edukacja. Warto przeczytać zawartość przykładowych rozdziałów i dołączonych przykładów w plikach.
  • Zbiór zadań z informatyki. Nie tylko dla maturzystów, autor Monika Niedziela, wyd. Helion.
  • Książki wydawnictwa Helion dotyczące przedmiotu fizyka, ale z rozwiązaniami komputerowymi np. w arkuszu kalkulacyjnym - wiele nadaje się do ćwiczeń, jako zadania maturalne.
  • Podobnie na stronie wydawnictwa ZamKor, w odnośniku symulacje komputerowe można znaleźć wiele ciekawych zadań do wykorzystania podczas lekcji informatyki.
  • Polecam książkę wydawnictwa Operon, w oczekiwaniu na drugą część informatyki.
  • Nie warto kupować Testów maturalnych z informatyki Helionu, gdzie podano dwa zestawy maturalne z maja 2002 i stycznia 2003 wraz z rozwiązaniami - rozwiązywaliśmy i analizowaliśmy je w przeszłości wielokrotnie

 4. Zachęcam do nauki języka obiektowego Java - indywidualnie lub - nauki na kursach prowadzonych w OEIiZK.
  Wymieniono powody dla których warto to zrobić. Polecany artykuł przez prof. J. Madeya, podczas wygłoszonego referatu pt: "Czy to sen, czy Java? O ewolucji języków programowania" na XX Konferencji IwSz we Wrocławiu w 2004 r.
  Osoby, które wezmą udział w kursie dowiedzą się co im będzie potrzebne, aby mogły pracować, zaś na początek własnych prób można sobie zainstalować:

   <<<